Kaliteli, Nitelikli, Seçkin, Üstün Sürücüler ... 1 Eylül Dünya Barış Günü
Elit Sürücü Kursu - UŞAK
    
  Ana Sayfam Yap  |   Favorilere Ekle  |   Sayfayı Yazdır  |   Tavsiye Et  |   RSS  Son Güncelleme : 01.09.2015 - 15:03     
01 Eylül 2015, Salı -  Üye Girişi     Yeni Üyelik     Şifremi Unuttum
Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifreniz :
   
Güvenlik Kodu :
Beni Hatırla  

 Yeni Üyelik
 Şifremi Unuttum
 
Duyurular
 2015 ehliyet sınav tarihleri
Tarih: 01.11.2014 - 11:32
 22 Ekim Ehliyet Sınav Sonuçları
Tarih: 15.11.2011 - 10:38
 2012 Sınav Takvimi
Tarih: 09.11.2011 - 17:04
Genel Menü
Eğitimde Birinciyiz

 
 
 
Web Anket
Elit Ege Sürücü Kursunu Nasıl Buldunuz?
 Tavsiye ile
 İnternet ile
 Gazete Reklamları ile
 Yerinizi Kolayca Görerek Geldim
 Diğer(Belirtiniz)

 13,101 katılım gerçekleşti.
 0 yorum yazıldı.
 Yeni Anket Ekle
 Sonuçları Göster
 Diğer Anketler

Msn bot last visit powered by Bots Visit
Google bot last visit powered by Bots Visit
Yahoo bot last visit powered by Bots Visit
tracert
Free Page Rank Tool
 
Tarih : 31.01.2015 - 11:00
Durum
Açıklama : 31 OCAK Ehliyet Direksiyon Sınavı
Konu İçeriği   

  Forumda Ara |  Bilgiler |  En İyi Yazılar


 Ehliyet Forum
  Yönetmelikler
         (02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) 5580 Sayılı özel öğretim Kurumları Kanunu
              

Sayfalar:

 Yazılar: [ 1 - 1 arası. Toplam : 1 ]
Düzen:        Sayfayı Yazdır

   
 


ID: 368

 Konu: (02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) 5580 Sayılı özel öğretim Kurumları Kanunu

ufuk
Tecrübeli Üye


Durum: Çevrimiçi 
Yazılar: 261
 Tarih: 26.04.2011 - 21:54 | İlgiler: 3,807 | IP adresi kayıt edildi.

T.c.

millî Eğitim Bakanliği

özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüözel Motorlu Taşit Sürücü Kurslarindaki Uygulamalar

ile Sinav Kurullari Ve Sinav Esaslari12/07/2002 Tarih Ve 55950 Sayılı Makam Oluru

02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru


mart 2011özel Motorlu Taşit Sürücü Kurslarindaki Uygulamalar

Ilgi) (02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu.

b)karayolları Trafik Kanunu.

c) (02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği.

d)motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği.

e) (02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Özel Öğretim Kurumları Öğrenci Ve Kursiyer Ücretleri Tespit Ve Tahsil Yönetmeliği.

f) (02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Özel Öğretim Kurumlarında Ücretsiz Veya Burslu Okutulacak Öğrenci Ve Kursiyerler Hakkında Yönetmelik.

g)karayolları Trafik Yönetmeliği.

h)özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönergesi.

Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kurslarındaki Iş Ve Işlemlerin Yürütülmesinde Karşılaşılan Güclüklerin Giderilmesi, Gelişen Ve Değişen Koşullara Ve Ortaya Cıkan Ihtiyaclara Göre Yeniden Düzenleme Yapılması Gerekli Görülmüştür. Bu Kurslardaki Uygulamaların 1739 Sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu, 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu Ve Ilgili Yönetmelik, Yönerge Ve Emirler Ile Aşağıda Yer Alan Esaslara Göre Yürütülmesi Gerekmektedir.


1-(02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Özel Motorlu Taşit Sürücüleri Kursu Açilmasi

A) Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kurslarına, Ilgi (a) Kanun, Ilgi (c) Ve (d) Yönetmelik Ile Ilgi (h) Yönerge Hükümlerine Göre Valiliklerce Kurum Acma Izni Verilir.

b)kurslarda, Trafik Ve Çevre Bilgisi Dersliği, Ilkyardım Dersliği Ile Motor Ve Arac Tekniği Dersliği Grubu Bulunması Zorunludur. Kurum Kontenjanı Tespiti Yapılırken Derslik Gruplarındaki En Kücük Dersliğin Kontenjanı Esas Alınır. Kontenjan Artırımında Bulunmak Isteyen Kurumların Gerekli Arac-gerecle Donatılmış, Standartlara Uygun, En Az Üc Derslikli Bir Grubun Hazırlanması Gerekir. Ancak Kontenjan Sabit Kalmak Koşuluyla Gerekli Arac Gereclerle Donatılmış Bir Veya Birden Fazla Trafik Ve Çevre Bilgisi, Ilkyardım Ile Motor Ve Arac Tekniği Dersliklerinin Eklenmesi Mümkündür.

c)onaylı Yerleşim Plânı Ve Direksiyon Eğitim Alanı Dışında; Irtibat Bürosu, Kayıt Bürosu, Acente, Haberleşme Merkezi Ve Benzer Adlar Altında Bölüm Acılmaz.2-direksiyon Eğitim Araçlari

1-kursta Kullanılacak Direksiyon Eğitim Aracları Ilgi (h) Yönergeye Uygun Olarak Düzenlenir. Demirbaş Araclar Demirbaş Defterine Kayıt Edilir.

2-finansal Kiralama Yoluyla Temin Edilen Aracların Mülkiyeti Kurucuya Ait Olmadığından Bu Gibi Araclar Demirbaş Olarak Kabul Edilmez.

3-“h“ Sınıfı Sertifika Alacakların 16 Saat Direksiyon Eğitimi Dersi Almaları Zorunluluğu Bulunmaktadır. Ilgi (h) Yönergede “h“ Sınıfı Sertifika Verecek Kurumların, Bu Sınıf Demirbaş Arac Bulundurması Zorunlu Görülmemiştir. Ancak “h“ Sınıfı Sertifika Verecek Kurumların, Bu Sınıfın Direksiyon Eğitimi Dersi Icin, Kursiyerin Özür Grubuna Uygun Kiralık Arac Bulundurmaları Veya Kursiyere, Kendi Aracı Ile Eğitim Vermeleri Gereklidir.

bu Nedenle “ H “ Sınıfı Sertifika Direksiyon Eğitimi Dersi Icin Kurumun Kiraladığı Aracın, Eğitim Verilen Kursiyerin Özürlü Durumuna Uygun Olduğuna Ilişkin Belge Örneğinin Veya Arac Kursiyere Ait Ise Ruhsatnamenin Bir Örneğinin Il-ilce Millî Eğitim Müdürlüğüne Verilir.

4-(02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Kurslarda Direksiyon Eğitiminde Kullanılacak Olan Araclara Gerekli Izin Aşağıda Belirtilen Esaslara Göre Valiliklerce Verilir:

a)kurum Müdürlükleri Direksiyon Eğitim Aracıyla Ilgili Olarak Aracın Plaka, Şasi Ve Motor Numaraları Ile Birlikte Cift Frenli-cift Debriyajlı, Tek Direksiyon Sistemli, Her Türlü Donanımı Sağlam Ve Trafiğe Hazır Durumda Olduğunu; Aracların, Tüzel Kişilik Olan Kurumlarda Kurum, Gercek Kişiye Ait Kurumlarda Kurucu Adına Kayıtlı Ve Ilgili Mevzuatta Belirtilen Sayıya Uygun Olduğu, Kiralık Olan Araclar Icin En Az Bir Yıllık Kira Sözleşmesinin Yapıldığını Bildiren Bir Dilekce Ve Araca Ait “motorlu Arac Trafik Belgesi” Ve “motorlu Arac Tescil Belgesi”nin Noter Onaylı Örneği Ile Millî Eğitim Müdürlüklerine Müracaat Edilir.

b)il Millî Eğitim Müdürlüklerince Bu Belgeler Incelenerek, Direksiyon Eğitim Araclarının Cift Fren, Cift Debriyaj, Tek Direksiyon Sistemli Ve Aracın Olup Olmadığı, Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevli Teknik Elamanlara Veya Teknik Öğretmenlere Bilirkişi Olarak Görev Verilerek Tespit Ettirilir. Bilirkişi Görevlendirme Imkânı Bulunmaması Hâlinde Durum Notere Tespit Ettirilir. Direksiyon Eğitim Araclarının Cift Fren, Cift Debriyaj, Tek Direksiyon Sistemli Olduğu Aracın “motorlu Arac Trafik Belgesi”ne “sürücü Kursu Aracı” Olarak Işlenmiş Ise Tekrar Tespit Yaptırılmaz. Yapılan Inceleme Sonucunda Bilgi Ve Belgeler Arasında Uygunluğun Bulunması Hâlinde Eğitim Öğretim Etkinliğinde Kullanılacak Araca (ek-1) Forma Göre Kullanım Izni Verilir.

c) Arac Izin Onaylarının Örneği Bakanlığa Gönderilmeyecektir. Sadece; Yeni Acılan Kurumlarda, Program Ilavesi Ve Devir Işlemlerinde, Ayrıca Bakanlığa Bilginin Iletilmesi Gereken Durumlarda Üst Yazıda Aracların Uygun Görülerek Kullanım Izinlerinin Verildiği Veya Verileceği Ifade Edilir.

d) Kurumların Demirbaşından Düşen Araclarla Ilgili Iş Ve Işlemler De Valiliklerce Sonuclandırılır. Demirbaştan Düşülen Araclarla Ilgili Kayıtlar Millî Eğitim Müdürlüklerinde Tutulur, Bu Konuda Bakanlığa Her Hangi Bir Bildirimde Bulunulmaz.

5) Millî Eğitim Müdürlükleri, Kurumların Demirbaş Olarak Gösterdikleri Eğitim Araclarının Kimin Adına Kayıtlı Olduğunu Her Ay Kontrol Ederler.

6) Eğitim Aracının Her Iki Ön Kapısına Ait Olduğu Sürücü Kursunun Adı Ve Telefonu Yazılır. Bunun Dışında Aracın Hicbir Yerine Herhangi Bir Yazı Yazılmaz.

7) Aracın Üst Kısmına Mavi Zemin Üstüne Beyaz Yazı Ile Ön Ve Arkasında


sürücü Adayi


ifadesi Bulunan Ve Görülebilir Net Alanı 15x60 Ebadındaki Levha Konulur.

8-(02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Direksiyon Eğitim Aracı Olarak Kullanılacak Bütün Taşıtların Yetkili Kuruluşlarca Muayenesinin Yapılmış Ve Trafiğe Cıkması Uygun Görülmüş Olması Gerekmektedir. Bu Araclardan “a1”, “a2” Ve “b” Sınıfı Direksiyon Eğitim Aracı Olarak Kullanılacak Taşıtlar On Yaşından Büyük Olamaz. Taşıtların Yaşı Fabrikasından Imal Edildiği Tarihten Sonra Gelen Ilk Takvim Yılı Esas Alınarak Hesaplanır.

9-(02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Sınavda Kullanılmak Üzere Sınav Yürütme Kuruluna Bildirilen Aracın Arıza Yapması Veya Millî Eğitim Müdürlüğünce Gecerli Sayılabilecek Bir Nedenle Sınavda Kullanılamaması Hâlinde Şartlara Uygun Başka Bir Aracla O Günkü Sınav Yapılabilir.3-eğitim Aracinda Bulunmasi Gerekenler

eğitim Araclarında;

a) Aracın Kursta Kullanılması Icin Yapılmış Olan Noter Onaylı Kira Sözleşmesi Veya Kuruma Ait Olduğuna Ilişkin Ruhsatnamenin Aslı,

b) Usta Öğreticinin Calışma Izninin Bir Örneği,

c) O Aracla Eğitim Görecek Kursiyerlerin Isim Ve Calışma Saatlerini Gösterir Liste,

d) Arac Kullanım Izin Onayının Bir Örneği,

e) Direksiyon Eğitim Dersinin Yapıldığı Tarih, Saat Ve Konularını Belirten Ayrıca Ders Sonunda Öğretici Ile Kursiyer Tarafından Ad Ve Soyad Yazılarak Imzalanacak Olan “direksiyon Eğitim Takip Formu” Bulunur.

Karayollarındaki Akan Trafik Icinde Yapılacak Eğitim Icin Ayrıca; Kurs Müdürlüğünce Düzenlenmiş Olan “k “ Sınıfı Sürücü Aday Belgesi Bulunur.4- (02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Yürürlükten Kaldırılmıştır.


5-direksiyon Eğitim Alani

1-direksiyon Eğitim Alanı, Ilgi (d) Yönetmeliğin 61 Inci Maddesi Ve Ilgi (h) Yönergeye Göre Düzenlenir Ve Işıklandırılır.

2-(02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Direksiyon Eğitim Alanı, Ilgili Mevzuata Göre Düzenlenir Ve Işıklandırılır. En Az 60 X 120 Cm Ebadında, Direksiyon Eğitim Alanı Olduğuna Ilişkin Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Tanıtım Yönetmeliğine Göre Düzenlenmiş Levha Asılması Gerekir.

3- (02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Yürürlükten Kaldırılmıştır.

4-(02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Direksiyon Eğitim Alanının Kurumun Bulunduğu Yerleşim Merkezi Sınırları (ilde Ise Merkez Ilce, Ilcede Ise Ilce Sınırları) Icinde Bulunması Gerekir. Büyükşehir Statüsündeki Illerde Faaliyette Bulunan Kurumların Direksiyon Eğitim Alanının Ise Kurumun Bulunduğu Büyükşehri Oluşturan Ilcelerin Sınırları Icinde Bulunması Gerekir.

5-direksiyon Eğitim Alanında Trafik Işaret Levhaları Amaclarına Uygun Bir Şekilde Yerleştirilir.

6-direksiyon Eğitim Alanına Yabancı Kişilerin Ve Cocukların Girmemesi Icin Gerekli Önlemin Alınması Ve Muhtelif Yerlere Uyarıcı Levhaların Konulması (gerekiyorsa Bekci Görevlendirilmesi ) Gerekir.

7-(02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Kursiyerlerin Direksiyon Eğitimi Gördükleri Süre Icinde Eğitim Alanında Uygulamanın Sağlıklı Yapılabilmesi Icin Kurs Müdürü Veya Kursta Görevli Bir Kişi Direksiyon Eğitim Alanı Sorumlusu Olarak Görevlendirilir.

8-(02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) A1, A2, B, F Sınıfı Sertifika Verecek Kurumların Direksiyon Eğitim Alanı En Az 5.000 M², C, D, E Sınıfı Sürücü Sertifikası Eğitimi Verecek Kurumların Direksiyon Eğitim Alanı Ise En Az 10.000 M² Olmalıdır. Sertifika Sınıflarına Göre 5.000 Veya 10.000 M² Lik Alanlar En Cok Iki Kurum Tarafından Kullanılabilir.

9-(02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Ikiden Fazla Kurum Tarafından Kullanılacak Direksiyon Eğitim Alanı A1, A2, B, F Sınıfı Sertifika Icin 5.000’in Katları, A1, A2, B, F, C, D, E Sınıfı Sertifika Verecek Kurumlar Icin Ise 10.000’in Katları Olacak Şekilde Hesaplanır. Hesaplama Sonucu Ortaya Cıkan Küsuratlar Dikkate Alınmaz.

örnek: 1- 24.000 M2’lik Alanı Sadece B Sınıfı Sertifika Veren 8 Kurum Tarafından Ortak Kullanılabilir. (24.000 / 5.000 = 4,8 0,8lik Kısım Dikkate Alınmadığından Sonuc; 4 X 2 = 8 Kurum Tarafından Kullanılabilir)”

10-(02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) 5.000 Veya 10.000 M2 Lik Direksiyon Eğitim Alanları En Cok Iki Kurum Tarafından Kullanılabilir. Kiralık Olanlar Icin Her Iki Kurum Adına Düzenlenmiş Kira Sözleşmesinin Aslı Veya Onaylı Örneğinin Bulunması Gereklidir.6-sosyal Dinlenme Tesisleri

(02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Sosyal Dinlenme Tesislerinin Direksiyon Eğitim Alanına En Cok 200 M Mesafede Ve Ihtiyaclara Cevap Verecek Şekilde Ilgili Mevzuatına Uygun Olarak Hazırlanması Gerekir. En Az 60x120 Cm Ebadında Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Tanıtım Yönetmeliğine Göre Düzenlenmiş Levhanın Dinlenme Tesisinin Ön Cephesine Asılması Gerekir.”


7-(02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Yürürlükten Kaldırılmıştır.8- Devam-devamsizlik Ve Yoklama Fişleri

1-sınıfta Kullanılacak Olan Yoklama Fişleri Kurs Müdürlüğünce Kaşe Basılarak Imzalanır. Yoklama Fişlerine Ders Öğreticisi Tarafından Tarih, Dersin Adı Ve Saati Ile Derse Devam Etmeyen Ve Derse Gec Gelenlerin Numaraları, Devamsızlık Bulunmaması Halinde Ise Tamam Ifadesi Yazılarak Imzalanır. Yoklama Bitmeden Derse Başlanmaz.

kurs Müdürlüğünce Istenmesi Halinde Kursiyerlerin Devam-devamsızlığını Izlemek Üzere Hazırlanacak Liste De Yoklama Sonucunda Kursiyere Imzalatılabilir.

2-yoklama Fişlerinde Karalama Yapılmaz. Yanlışlıkların Üzeri Tek Cizgi Cizilerek Doğrusu Yazılır.

3-son Derse Giren Öğretici, Ders Bitiminde Yoklama Fişini Kurs Müdürlüğüne Teslim Eder. Fişler Kurs Yönetimi Tarafından Parafe Edilerek Yoklama Defterine Aynı Gün Işlenir Ve Bir Takvim Yılı Korunur.

4-(02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Yürürlükten Kaldırılmıştır.9-plân-program

1-öğreticiler, Öğretim Programlarına Uygun Dönem Plânlarını Hazırlayıp Kurum Müdürüne Verirler.

kurum Müdürü:

-teorik Derslerin Dönem Plânlarını Dönemin Başlangıcında,

-direksiyon Eğitimi Dersi Dönem Plânlarını, Teorik Derslerin Tamamlanmasından Sonra Kursiyer Sayısına Göre Düzenleyerek

kurumun Doğrudan Bağlı Bulunduğu Il Ve Ilce Millî Eğitim Müdürlüğüne Onaylatır.

dönem Plân Ve Programlarında Değişiklik Yapılması Halinde Yeniden Düzenlenerek Onaylattırılır.

2-(02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Yürürlükten Kaldırılmıştır.

3-teorik Dersler Icin Ayrı Ayrı Hazırlanan Dönem Ve Günlük Plânlarda;

a) Kurum Adı Ve Adresi,

b) Dersin Adı,

c) Tarihi,

d) Sertifika Sınıfı,

e) Süre,

f) Ünitenin Adı,

g) Konunun Adı,

h) Amaclar,

ı) Yöntem Ve Teknikler,

i) Gezi Gözlem,

j) Kullanılacak Arac Ve Gerecler,

ayrı Ayrı Belirtilir. Ayrıca Bir Uygulama Bölümü Acılarak Konunun Işlenmesi Anında Yapılacak Uygulamalar Ana Hatlarıyla Bu Bölüme Yazılır.

4-dönem Plânları Ders Saatleri Cakışmayacak Şekilde Düzenlenir.

5-direksiyon Eğitimi Dersi Plânlarında:

a) Direksiyon Eğitimi Saatleri Birleştirilmeyecektir. Her Ders Işlendikten Sonra Ara Verilip Ikinci Derse Başlanacaktır.

b) Dersin Işlenişi, Bir Ders Saati Süresine Göre Hazırlanır. Bir Ders Saati Süresi 50 Dakikadır.

c) Eğitimde Kullanılacak Aracların Cins Ve Plakaları Ile Direksiyon Dersi Öğreticilerinin Adları, Ayrıca Akan Trafik Icinde Yapılacak Eğitimin Güzergahı Belirtilir.


10-kayit Kabul

1-kurslara Ilgi (d) Yönetmeliğin 15 Inci Maddesinde Belirtilen Koşulları Taşıyanlar Kaydedilir.

2-kursiyerin Öğretim Programlarını Izlemekte Güclük Cekip Cekmeyecekleri Kurum Müdürleri Tarafından Kontrol Edilir. Programları Izlemekte Güclük Cekecekleri Anlaşılanlar Kaydedilmez.

3-(02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Kurslara Kaydolacak Kursiyerlerden Ilgi (d) Yönetmeliğin 17 Nci Maddesinde Belirtilen Belgeler Istenir.

4-kurum Müdürleri; Her Grubun Eğitim Ve Öğretimine Başladığı Günden Sonraki Günün Mesai Saati Bitimine Kadar O Gruptaki Kursiyer Listelerini Kurumun Doğrudan Bağlı Bulunduğu Millî Eğitim Müdürlüğüne Verir.

hafta Sonu Başlayan Grupların Listesi Pazartesi Günü Verilir.

ilce Millî Eğitim Müdürlükleri Bu Listelerin Bir Örneğini En Gec 2 Gün Icinde Il Millî Eğitim Müdürlüğüne Verir.

5-kursiyer Eğitime Başladığı Ilk Gün Aday Bilgi Defterine Kaydedilir. Ayrılanların Durumu Da Defterde Belirtilir. Sertifika Alanların Durumu Ise Aday Bilgi Defterindeki Ilgili Yere Kaydedilir.

6-kurs Müdürleri Gerekli Gördükleri Takdirde Sağlık Raporu Bulunan Kursiyerden Yeniden Rapor Getirmelerini Isteyebilir. Bu Durumdaki Kursiyerlerin Işlemleri Getirecekleri Yeni Rapora Göre Yapılır.

7-adli Sicilden Hükümlülük Kaydının Silindiğine Ilişkin Mahkeme Kaydı Getirenler, Ceza Almış Olsalar Bile Kursa Kayıt Edilir.

8-daha Önce Herhangi Bir Sınıfta Sürücü Belgesi Veya Sertifikası Almış Olanlar Icin Ilgi (d) Yönetmeliğin 58 Inci Maddesi Hükmü Uygulanır.

9-yurt Dışından Sürücü Belgesi Alanlar, Başka Sürücü Belgesi Almak Istediklerinde Sahip Oldukları Sürücü Belgesini Ülkemizde Dengi Olan Sınıftaki Sürücü Belgesi Ile Değiştirmeden Kursa Kaydedilmezler.

10-(02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) “g” Sınıfı Sürücü Belgesi Almak Icin Sürücü Kurslarına Başvuran Adayların, 15/09/2008 Tarihli Ve 57280 Sayılı Makam Oluru Ile Yürürlüğe Giren Iş Makineleri Kullanma Sertifikası (operatörlük Belgesi) Ile Ilgili Esaslara Göre Operatörlük Belgesine Sahip Olmaları Gerekmektedir.

11-kurs Müdürlüğünce Kursiyerlere, Kursiyer Kimlik Kartı Düzenlenir. Bu Kart (ek-3)’deki Haftalık Ders Dağıtım Cizelgesinin Arkasına Yapıştırılır. Sertifika Alan Veya Kursla Ilişiği Kesilenlerden Geri Alınır.

12-direksiyon Eğitim Alanını Işıklandırmayan Kurumların Kursiyer Kaydına Izin Verilmez.

13-organ Ve Doku Bağışı Yapmak Isteyen Kursiyerler Icin Ekli Organ Bağışı Formundan (ek-4) Üc Örnek Düzenlenecektir. Bir Örneği “sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Organ Nakli Bilgi Işlem Merkezi Sıhhıye/ankara” Adresine, Ikinci Örneği Sertifikaların Sürücü Belgesi Ile Değiştirildiği Trafik Kurumundaki Dosyasında Korunacaktır. Diğer Örneği Ise Ilgiliye Verilecektir.11-(02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Eğitim Öğretim

1-kurslarda Bakanlıkca Hazırlanan Öğretim Programları Uygulanır. Öğretim Programında Belirtilen Ders Saatleri Sayısı Kadar Teorik Derslerini Tamamlayan Kursiyerler, Direksiyon Eğitimine Başlarlar.

2-kurslardaki Teorik Dersler Haftanın Günlerine Dengeli Olarak Dağıtılır Ve Hafta Icinde En Az 15, En Cok 20, Cumartesi-pazar Günleri; Günde En Az 6, En Cok 8 Saat Ders Yapılır. Direksiyon Dersleri Her Bir Kursiyer Icin Ayrı Ayrı Olmak Üzere, Hafta Ici Veya Hafta Sonunda Günde; En Az 2, En Cok 4 Saat Yapılır.

3-direksiyon Eğitiminin Tamamı, Başvurulan Sertifika Sınıfına Uygun Aracla Yapılır. Direksiyon Eğitimi Dersinin Ilk Yarısı Direksiyon Eğitim Alanında, Diğer Yarısı Akan Trafik Icinde Yapılır. Kursiyerlerin Karayollarındaki Akan Trafikte Arac Kullanabilmeleri Icin Sürücü Kursunca; “a1”, “a2”, “f” Ve “g” Sınıfı Sertifikalar Haric, “k Sınıfı Sürücü Aday Belgesi” (ek-2) Düzenlenir. A1, A2, B, F Ve H Sınıfı Sertifika Alacak Kursiyerlere 2 Saat, C, D Ve E Sınıfı Sertifika Alacak Kursiyerlere Ise 4 Saat Gece Arac Kullandırılarak Uygulama Yaptırılması Zorunludur.

4-çalışma Saatleri Göz Önünde Bulundurularak Bir Aracla Bir Günde En Cok 7 Kursiyere Eğitim Verilir.

5-direksiyon Eğitimi Dersleri Icin Kurs Müdürlüğünce, Direksiyon Eğitimi Dersi Zaman Cizelgesi Düzenlenir. Bu Cizelgede Dersin Yapılacağı Gün Ve Saat, Arac Ve Usta Öğretici Belirtilerek Her Kursiyere Imza Karşılığında Birer Örnek Verilir. Söz Konusu Cizelge Ile Direksiyon Takip Formundaki Bilgiler Uygunluk Sağlamalıdır. Öğretici Ve Kursiyer Tarafından Imzalanmış Olan Takip Formları Kurs Yönetimi Tarafından Onaylanarak 1 Yıl Saklanır.

6-işitme Engelli Bireylere “h” Sınıfı Sertifika Vermek Isteyen Kurslarda; Kurum Tarafından Teklif Edilen Özel Alan Bakımından Yeterli Bir Uzman, Valilik Izni Ile Görevlendirilir. Işitme Engelli Bireylere Dersi Aktaracak Olan Uzman, Teorik Ve Direksiyon Derslerine Usta Öğreticilerle Birlikte Girerek, Öğreticilerin Anlattıkları Konuları Özel Metotlarıyla Kursiyerlere Aktarırlar. Bu Kişiler Sınavlarda Da Görevlendirilir.

7- Yabancı Uyruklu Kursiyerlere Eğitim Verecek Kurumlara, Yüksek Öğrenim Görmüş Ve Kursiyerlerin Dilini Bilen Yeminli Bir Tercüman Veya Millî Eğitim Müdürlüğünce Yüksek Öğrenim Görmüş Ve Yabancı Dil Bilgisi Yönünden Yeterli Bulunan Bir Kişi Valilik Izni Ile Görevlendirilir. Tercüman Teorik Ve Direksiyon Eğitimi Dersi Usta Öğreticileriyle Birlikte Derse Girer. Öğreticiler Tarafından Anlatılan Ders Konuları Tercüman Tarafından Kursiyere Tercüme Edilir. Bu Kişiler Sınavlarda Da Görevlendirilir.


12-(02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Dönem Ve Gruplar

“1-kurslar, 08.00-22.30 Saatleri Arasında Teorik Ve Direksiyon Eğitimi Derslerini Haftanın Bütün Günlerinde Yapabilirler. Ancak, Ders Saatlerinin Cakışmayacak Şekilde Planlanması, Dönem Planlarının Buna Göre Hazırlanarak Dönem Başlamadan Millî Eğitim Müdürlüğüne Onaylattırılması Gerekir. Onaylanan Dönem Planının Bir Örneği Uygulamada Ve Denetimlerde Kullanılmak Üzere Kurumlara Verilir.

2-dönemler Ayın Ilk On Günü Icerisinde Başlatılır. Her Dönemin Teorik Ve Uygulama Ders Eğitimleri 45 Gün Icinde Tamamlanır.

3-yeterli Sayıda Direksiyon Eğitim Aracı Ve Eğitim Personeli Bulunması Şartıyla, Bir Dönemde, Hafta Ici Gündüz Ve Akşam Veya Hafta Sonu Eğitim Yapmak Üzere Kuruma Kurum Kontenjanı Kadar Kursiyer Kaydı Yapılır.

4-bir Dönemde “a1”, ”a2”, “b”, “f” Ve “h” Sınıfı Bir Direksiyon Eğitim Aracı Icin En Fazla 15, “c”, “d” Ve “e” Sınıfı Icin Ise En Fazla 9 Kursiyerin Kursa Kaydı Yapılabilir.

5-direksiyon Eğitim Alanında Aynı Anda Bulunacak Arac Sayısı;

(1)5.000 M2 Lik (sadece A1, A2, B, F Ve H Sınıfı Sertifika Veren Kurumların) Direksiyon Eğitim Alanında En Cok 12,

(2)10.000 M2 Lik (sadece A1, A2, B, C, D, E, F Ve H Sınıfı Sertifika Veren Kurumların) Direksiyon Eğitim Alanında En Cok 16

arac Calışabilir.

6-direksiyon Eğitim Alanının Iki Kurum Veya Alanı 5.000/10.000 M2 Den Büyük Olanlarda Daha Fazla Kurum Tarafından Kullanılması Hâlinde De Direksiyon Eğitim Alanının Büyüklüğü Dikkate Alınarak Beşinci Fıkrada Belirtilen Arac Sayısının Katlarının Üzerine Cıkılmaz. Direksiyon Eğitim Planları Bu Arac Sayısı Esas Alınarak Hazırlanır.13-(02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Öğrenci Ücretleri

motorlu Taşıt Sürücüleri Kurslarının Öğrenim Ücretleri Ilgi (e) Yönetmelik Hükümlerine Göre Tespit Ve Tahsil Edilir.14- (02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Ücretsiz Öğrenciler (kursiyerler)

motorlu Taşıt Sürücüleri Kurslarında Ücretsiz Veya Burslu Öğrenim Görecek Kursiyerlerle Ilgili Iş Ve Işlemler Ilgi (f) Yönetmelik Hükümlerine Göre Yürütülür.15- Denetimle Ilgili Işler

1-özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Her Yıl En Az Bir Defa Ilköğretim Müfettişleriyle Genel Denetime Tabi Tutulur. Bakanlıkca Veya Valiliklerce Gerekli Görülürse Ayrıca Denetimler Yapılır. Ihtiyac Duyulması Durumunda, Denetimlerde Bilirkişiler De Görevlendirilir.

2-genel Denetim Tamamlandıktan Sonra Dört Örnek “genel Denetim Tebliğ” Düzenlenerek Tebliğin Bir Örneği Kuruma, Bir Örneği (varsa) Ilce Millî Eğitim Müdürlüğüne Diğer Iki Örneği De Raporla Birlikte Il Millî Eğitim Müdürlüğüne Sunulur.

3-kurumda Yapılan Denetim Sonucu Eğitim-öğretimi Etkileyen Herhangi Bir Noksanlık Görülmemiş Ise Raporlar, Il Millî Eğitim Müdürlüklerinde Korunarak Konu Hakkında Bakanlığa Bilgi Verilir.

4-denetim Sonucu Noksanlık Tespit Edilmiş Ise Valiliklerce:

a)rapordaki Noksanlıklar Ile Yanlış Uygulamanın En Gec 20 Gün Icerisinde Tamamlanması Ve Mevzuata Uygun Şekilde Düzeltilmesi Gerektiği Adı Gecen Kuruma Tebliğ Edilir.

b)verilen Süre Sonunda, Noksanlık Veya Yanlış Uygulamaların Tamamen Giderilmediğinin Tespiti Durumunda, Ilgi (b) Kanunun Değişik 123 Üncü Maddesinin 4 Üncü Fıkrası Ve Aynı Kanun Gereğince, Para Cezalarının Artırılması Konusundaki Her Yıl Icişleri Bakanlığınca Yayımlanan Genelge Hükümleri Dikkate Alınarak Kurumun Hafif Para Cezası Ile Tecziyesi Gerekmektedir.

bunun Icin, Ikinci Inceleme Tamamlandıktan Sonra En Gec Üc Gün Icinde Birinci Ve Ikinci Inceleme Tutanaklarıyla Birlikte Kurumda Tespit Edilen Diğer Noksanlıklarla Ilgili Bilgi Ve Belgeleri Kapsayan Dosya, Ilgi (b) Kanunun 112 Nci Maddesine Göre Işlem Yapılmak Üzere Mahkemeye Gönderilir.

c)konunun Mahkemeye Ulaştırılmasından 7 Gün Sonra Kurumda Ücüncü Inceleme Yapılarak Bu Inceleme Sonucunda Da Aynı Noksanlıkların Tespiti Durumunda;

(1)kurumun Para Cezası Ile Cezalandırılması Icin; Birinci, Ikinci Ve Ücüncü Inceleme Tutanakları Ile Birlikte Kurum Hakkındaki Diğer Bilgi Ve Belgeler Mahkemeye Tekrar Gönderilir.

(2)(02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Belgelerin Adli Mercilere Ulaşmasından Sonra, Kurumun “15 Günden Az Olmamak Üzere Kapatılması Gerektiği” Valiliğe Teklif Edilir.

(3)kurumun Ivedilikle Kapatılması Gerektiği Durumlarda Kapatma Işlemi Valilikce Yapılır. Ancak “kapatma Işleminin Uygun Olduğu” Görüşünü Almak Üzere Konuyla Ilgili Belgeler En Seri Şekilde Bakanlığa Gönderilir.

(4)motorlu Taşıt Sürücüleri Kursları Genel Denetimler Dışında Ayrıca Kurumun Faaliyette Bulunduğu Il Ve Ilce Millî Eğitim Müdürlüğünce Mesai Saatleri Icinde Veya Dışında Her Ay En Az Bir Defa Denetlenir. Denetimler Millî Eğitim Müdürünün Veya Görevlendireceği Bir Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Veya Şube Müdürü Başkanlığında Iki Kişilik Bir Komisyon Tarafından Yapılır. Denetim Sonucunda Düzenlenen Tutanak Millî Eğitim Müdürlüğünde Korunur.

(5)yapılan Inceleme Ve Denetimlerde Tespit Edilen Noksan Veya Hatalı Uygulamaların Giderilmesi Icin Gerekli Uyarılar Yazılı Olarak Yapılır.16-(02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Görevlendirilecek Personel

motorlu Taşıt Sürücüleri Kurslarında Calışacak Personelin Görevlendirilmesi, 8/3/2008 Tarihli Ve 26810 Sayılı Resmî Gazete’de Yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğine Göre Yapılır.17- (02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam Oluru) Yürürlükten Kaldırılmıştır.


18- Diğer Hususlar

1-derslik Kapılarına Dersliğin Adı Ile O Sınıfta Işlenen Dersin Adı Ve Öğrenci Kontenjanı Yazılır. Kurumda Bulunan Diğer Bölümlerin Isimleri De Kapı Üzerine Asılır.

2-öğreticilerin Adı Soyadı Ve Branşı Yazılmış 20 Cmx12 Cm Ebadında Resimli Ve Yönetimce Onaylı Kart Düzenlenip Ders Anında Sınıf Kapısına Asılır.

3-kursta 2918 Sayılı Kanun’un 131 Inci Maddesine Göre Gerekli Belgeler Kullanılır.

4-kurs Binasında Ve Direksiyon Eğitim Alanındaki Kantinde Calışanların Yılda En Az Bir Defa Sağlık Muayeneleri Yaptırılır. Çalışanların Sağlıklı Olduğuna Ilişkin Rapor, Kantinin Görülebilecek Bir Yerine Asılır.

5-büro Hizmetleri Odasında:

A) Ücret Listesi,

B) Direksiyon Eğitim Araclarının Plakaları,

C) Usta Öğreticilerin Adları,

Görülebilecek Bir Yere Okunaklı Bir Şekilde Yazılarak Asılır.

6-haftalık Ders Dağıtım Cizelgesi, Kurs Müdürlüğünce Kursiyerlere Bildirilir. (ek-3)

7-kursta “özel Okullar Dışındaki Özel Öğretim Kurumlarında Öğrenim Görenlerden Okul Öğrencisi Olmayanlarla Ilgili Disiplin Yönergesi” Hükümlerine Göre Disiplin Kurulu Kurulur.

8-kursta Kullanılan “aday Bilgi Defteri”nin Sayfaları Kurs Müdürlüğünce Mühürlenir. Son Sayfasına Da “.......sayfadır.” Ifadesi Yazılır Ve Bu Sayfa Millî Eğitim Müdürlüğünce Onaylanır.

9-aday Bilgi Defteri, Aday Başvuru Formu Ve Sertifika Listesi Dışındaki Belgeler En Az 3 Yıl Süre Ile Saklanır.

10-kursiyerlerin Sağlık Bakanlığına Ve Türkiye Kızılay Derneğine Bağlı Kuruluşlardan Alacakları Kan Gruplarını Belirleyen Belge, Sürücü Sertifikası Ile Birlikte Trafik Tescil Ve Denetleme Bürosuna Gönderilir.


ek-1

özel Motorlu Taşit Sürücüleri Kursu Direksiyon Eğitim – Öğretim Araci Izin Formu

arac Sahibinin

adı – Soyadı (unvanı)
kurumun Adı
kurumun Adresi
kurucusu
mülk Veya Kiralık Olup Olmadığı


mülk


kiralık

aracin

plakasi


markasi


modeli


motor No


şasi No

kullanıldığı Sertifika Sınıfı

..........................

...............................................

........................................................

sayi :

konu :

.............. ..........................................yukarıda Özellikleri Belirtilen Aracın, Direksiyon Eğitiminde Kullanılmak Üzere Cift Frenli, Cift Debriyajlı, Tek Direksiyon Sistemi Ile Her Türlü Donanımı Sağlam Ve Trafiğe Hazır Durumda Olduğu Anlaşıldığından, Belirtilen Aracın, Sözü Edilen Kurumda Eğitim-öğretim Aracı Olarak Kullanılması Uygun Görülmüştür.

gereğini Rica Ederim.ek-2belgenin Geçerli Olduğu


T.c.

millî Eğitim Bakanliği

1. Arac Cinsi


:


..............................


............................ Ili/ilcesi Özel .................................motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Müdürlüğü

2. Yol (güzergahı)


:


................................

...........................................................................

3. Gün Ve Saatler


:

“k” Sinifi Sürücü Belgesi

...........................................................................


belge No:.....................................

4. Başlama Tarihi


:

tarih :.....................................

5. Bitiş Tarihi


:

sürücü Kursunun

özel

motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu

müdürü


adresi : .......................................

......................................................

(kaşe-imza – Mühür)


.....................................................Sürücü Adayininsorumlu Sürücünün

1.adı


:


.....................


1.adı


:


.............................

2.soyadı


:


....................


2. Soyadı


:


.............................

3.baba Adı


:


.....................


ikametgah Adresi


:


.............................

4.doğumyeri


:


.....................

...............................................................

5.doğum Yılı


:


.....................

...............................................................
ikametgah Adresi:..........

..............................................................


sürücü Belgesi Sınıfı : ( )

sürücü Belgesi No :……………….

..............................................................

(imzası)
sürücü Belgesinin

verildiği Yer :...................................
(imzası)ek-3

t.c.

m.e.b.

................ili/ilcesi

özel .....................................

..........kursu Müdürlüğüaçiklamalar

1. Karttaki Bilgilerin Tamamı Kurs Müdürlüğünce Yazılacak, Millî Eğitim Müdürlüğüne Onaylattırılacaktır.

2. Kartlar Kurs Müdürlüğünden Imza Karşılığı Alınacaktır.

3. Sertifika Almaya Hak Kazanan Veya Kurumla Ilişkisi Kesilen Kursiyerler Bu Kartı Imza Karşılığı Kurs Müdürlüğüne Teslim Edeceklerdir.

kursiyer Kimlik Karti
kursiyerin


:adı Soyadı


:baba Adı


:doğum Yeri Ve Yılı


kursa Kayıt Olduğu Tarih


:sertifikanın Türü


:......../...../.....

kurs Müdürünün

adı, Soyadı

imza, Mühür


o N A Y

.......................

.......................

millî Eğitim Müdürü

haftalik Ders Dağitim Çizelgesi


günler


1. Ders


2. Ders


3. Ders


4. Ders


5. Ders


6. Ders

eğitim Görülecek

dersler

pazartesidersin Adı


toplam Ders Saati Sayısı


kac Hafta Devam Ettiği


ders Saati Ücreti

salı


çarşamba


perşembe


cumacumartesi


1. Ders


2. Ders


3. Ders


4. Ders
5. Ders


6. Ders


7. Ders


8. Ders


pazar


1. Ders


2. Ders


3. Ders


4. Ders
5. Ders


6. Ders


7. Ders


8. Ders

not : Direksiyon Eğitimi Dersi Ile Uygulamalı Dersler Icin Ayrıca Haftalık Ders Programı Yapılarak Kursiyerlere Verilecektir.______________________
=)

        Tavsiye Et

 Özel Mesaj Gönder Alıntı Arama 

 

Yazılar: [ 1 - 1 arası. Toplam : 1 ]

Sayfalar:

Gönderim Bilgileri:

Konu açmanız izinli, yeni konu açabilirsiniz.
Kendinize ait yazıları değiştirebilirsiniz.

HTML Code Açık
Smilies Açık
BB Code Açık

  En çok görüntülenenler   Hit   En çok oy alanlar   Hit
  Trafik Işaretleri Ne Amaçla Kullanılır ... 4,744
  Trafik Dersi Ders Sunumları 4,398
  Trafikle Ilgili Özlü Sözler 3 4,108
  Trafikte 17 Yanlış Inanış 3,830
  (02/03/2011 Tarih Ve 1521 Sayılı Makam ... 3,808
  Şeytan Diyor Ki 2,632
  Ilginç Mahkeme Soruları 2,546
  Chevrolet Camaro Ss Monster 2,423
  Teorik(yazılı) Ve Direksiyon Sınavı ... 3,124
  1-7 Mayıs Trafik Haftası 2,203
  Kişi   Son yorum yazdığı forum konusu   Konuları   Yorumları   Haftanın
 ufuk
  Sürücülerin Doğru Bildiği Yanlışlar
258
3
1.si
 detay
  -2 Kere 2 Kac Eder
1
1
2.si
 Admin
  Yollar Makyajla Renklenecek!
65
10
3.si
 emremuhasebe
  Minibüste Meydana Gelen Komik ...
0
1
4.si
Tablodaki değerler 22.07.2009 ile 01.09.2015 arası en çok yorum yazan kişileri göstermektedir. Tablodaki değerler otomatik olarak hazırlanmaktadır.

 Forumda Son İşlemler

  Aktif Kullanıcılar:

Forumu gezen 0 misafir ve 0  üye bulunmaktadır..

  Forum İstatistikleri:

Konular 354, Bugün 0, Son bir haftada 0, Son bir ayda 0 
Yazılar 17, Bugün 0, Son bir haftada 0, Son bir ayda 0 
Anketler 0

 


Resim Slider
Etiketler
çıkmış sorular  elit mtsk   motor dersi sunumu  elit ehliyet  sürücü forumu  eğitek sınav yerleri  b e   ehliyet sınavları  horoz sürücü kursu  mtsas  bornova elit  göz testi  motor dersini izle  ehliyet sınav soruları  ehliyet sınavı  maliye harç   ehliyet kursu  çıkmış ehliyet soruları   ehliyet sonuçları  ehliyet takvimi  dizel chip tuning  motor sınavı  akü takviyesi  silindir  trafik resmi  20 ekim  park etme  keyif verici madde  ulubey kursu  anti schlupf regelung  ehlıyet sonuçları  gerekli belgeler  abs fren sistemleri  madde tesiri  e ehliyeti  alkolun etkileri  ebd nedir  hizmete  12 mayıs 2012 cumartesi direksiyon sınavı  asr nedir  motor parçaları  20 ekim 2012  ağır  17 eylül direksiyon sınav sonuçları  sinav sonuclari  motor arızaları  karbüratör sistemi  araç motorlarında bakım  16 nisan  benzin pompası  iletiþimi  sinav  otomobilin çalışmama nedenleri  mtsk  çocukar  2008  çıkmış  ilkokul mezunlarına ehliyet  ehliyet dosyası  silindirli  kampanya  ideal rölanti devri  hepsi anti schlupf regelung  tescil  birlik  lastik  trafik harcı  karbüratör  deneme2  park ustası  motorun  motor sorunları  araba modifiye  kaygan  15664215370  sınav harç  karizmatik  motosiklet harcı  g sınıfı  bilgilerin  10 aralık  2011 ehliyet sınavı  mutlu  b sınıf   mtsk kaydı  dıreksıyon  ıleri  motor  şubat sonucu  benzin türleri  giriş  ışte  16 nisan b sınıfı ehliyet soruları  geçiş kuralları  sorucevabı  otomobilin soğuk havada çalışmaması  selamlı   sigara  maliye ücreti  motorsiklet 
 
 •  Yorum Ekle  Diğer Etkinlikler
   2015 ehliyet sınav tarihleri
  Tarih:
  01 Ocak 2015 - 11:00 ile
  31 Kasım 2015 - 12:30 arası.
  Yer (Adres):
  MTSAS-1: 10 Ocak 2015 MTSAS-2: 21 Mart 2015 MTSAS-3: 27 Haziran 2015 MTSAS-4: 22 Ağustos 2015 MTSAS-5: 10 Ekim 2015 MTSAS-6: 12 Aralık 2015
  Haritaya Bak
  Telefon:
  0276 223 0055
  90 gün 22 saat 24 dakika sonra...
  Dışarı Aktar 0 Beğendim  Beğenmedim 0
Atatürk Köşesi
Atatürk Köşesi
 
2008 Mtsas Sınav Kılavuzu
07.10.2011 - 20:29
2007 Mtsas Sınav Kılavuzu
07.10.2011 - 20:28
2006 Mtsas Sınav Kılavuzu
07.10.2011 - 20:26
Mtsas Kılavuzu
07.10.2011 - 20:25
Emniyetlistesi
07.10.2011 - 20:18
 Tüm Sınav Sonuçları 

UŞAK'TA SÜRÜCÜ ADAYI EĞİTİMİNDE KALİTENİN TEK ADRESİ

ELİT EGE SÜRÜCÜ KURSLARI

0276 223 00 55 -- 224 34 66 -- 716 10 01
 | Ehliyet Deneme Sınavı |  Ehliyet Soru Bankası |  Çıkmış Sorular |  G Sınıfı Sürücü Belgesi |  E Sınıfı Sürücü Belgesi |  B Sınıfı Sürücü Belgesi |  Özel Direksiyon Dersi | 
 |  Atatürk Köşesi |  Trafik İşaretleri |  Trafik Bilgisi |  Motor Bilgisi |  İlkyardım Bilgisi |  Araç(Trafik)Tescil İşlemleri |  Sürücü Belgesi İşlemleri |  Sınavla İlgili | 
 |  2010 Sınav Takvimi |  Defter |  Motor Testi |  Trafik Testi |  İlkyardım Testi |  A2 Fark Testi |  Motor Konu Tarama Testi |  Çıkmış Ehliyet Sınavı Testi | 
| Puan Hesabı |  Türkiye Sürücü Kursları |  Src Belgesi |  Arşiv |  Ehliyet Sınıfları ve Şartları |  Trafik Resimleri |  Trafik Fıkraları |  Trafik Şiirleri |  Trafik Sözleri | 
| 2004 Soruları |  2005 MTSAS Soruları |  2006 sürücü sınavı soruları |  2007 Ehliyet Soruları |  2008 Ehliyet Soruları |  2009 Ehliyet Soruları |  2010 Ehliyet Soruları | 
 |  2011 Ehliyet Soruları |  Faydalı Bilgiler |  Ders Sunumları |  Defter |  Onur Köşesi | 
Copyright ©2008-2013 Elit Sürücü Kursu - UŞAK
Sayfa yüklemesi 5.047 saniye'de gerçekleşti.
Site Haritası | Kullanım Şartları | Gizlilik Politikası | İletişim
Design by Elit Sürücü Kursu - UŞAK
Sistem Version: 3.5.1 - SP: 1.0.4
Bu site en iyi 1024x768 px. çözünürlükte görüntülenir